Zgłoszenie się na konsultację do psychologa to pierwszy krok do rozwiązania problemu. W zależności od sytuacji specjalista zaproponuje najlepszą dla Ciebie formę pomocy: wsparcie, interwencję lub skieruje Cię do psychoterapeuty albo lekarza psychiatry.
Konsultacje psychologiczne
Pierwsze spotkania z psychologiem służące zebraniu informacji na temat zgłaszanych problemów, postawieniu diagnozy oraz wybraniu najlepszej formy pomocy.
Wsparcie psychologiczne
Krótkoterminowa pomoc psychologiczna dla osób, które znalazły się w stresującej sytuacji życiowej, ale nie doświadczają zaburzeń psychicznych.
Interwencja kryzysowa
Krótkoterminowa pomoc dla osób, rodzin lub grup doświadczających nagłego kryzysu psychicznego. Ukierunkowana na powrót do równowagi psychicznej.
psycholog wrocław Czy potrzebuję pomocy psychologa?
Pomoc psychologa przyda się szczególnie w sytuacjach, kiedy czujesz, że po prostu nie radzisz sobie z pewnymi problemami dotyczącymi Twoich emocji lub masz problemy w relacjach z innymi osobami. Częstym objawem wskazującym, że należy iść do psychologa jest poczucie, że sytuacja Cię przerasta. Może towarzyszyć temu bezsilność, desperacja, przerażenie, stres, czy brak nadziei.
poradnia psychologiczna W jaki sposób psycholog pomaga?
Psycholog posiada wiedzę, umiejętności i doświadczenie, które pomagają w rozwiązywaniu problemów, ale nie rozwiązuje ich za Ciebie.
Do osiągnięcia celu niezbędne jest Twoje zaangażowanie i gotowość na zmiany. Motywacja i systematyczna praca z Twojej strony są bardzo ważne.
Psycholog zapewnia bezpieczne warunki do opowiedzenia o swoich problemach. Poprzez właściwe pytania i psychoedukację pozwala Ci zrozumieć emocje i ich źródła.
Konsultacja z psychologiem Pierwsza wizyta u psychologa – o co pyta i jak się przygotować?
Zanim udasz się na konsultację do specjalisty warto spróbować ustalić pewne fakty, o które będzie pytał. Niektóre osoby zapisują sobie te informacje, aby było łatwiej opowiedzieć o problemie podczas spotkania. Pozwala to oszczędzić czas, który można przeznaczyć na pogłębienie wywiadu i szybsze postawienie diagnozy.
centrum psychoterapii Jak wygląda terapia? Co leczy psychoterapia?
Psychoterapia indywidualna jest jedną z form psychoterapii oferowanych w naszym centrum. Terapia pod okiem psychoterapeuty polega na regularnych spotkaniach, wymaga dobrej relacji specjalisty z pacjentem i trwa do momentu realizacji celów ustalonych z psychoterapeutą (od kilku miesięcy do kilku lat). Psychoterapeuta może pomóc z różnymi trudnościami natury psychicznej, np. w przypadku depresji, uzależnień, lęków, niskiej samooceny.
Poznaj naszych psychologów
Stanowimy zespół doświadczonych specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego.
- Wszyscy
- -Terapeuta
- Seksuolog
- [ GABINET ]
- [ Online ]
- Wszyscy
- -Terapeuta
- Seksuolog
- [ GABINET ]
- [ Online ]
Najczęściej zadawane pytania
Rozwiej wątpliwości dotyczące formy i przebiegu pomocy psychologicznej.
Pomoc psychologiczna: którą formę pomocy wybrać?
Pomoc psychologiczna może być krótko- lub długoterminowa. Nie musisz być jednak ekspertem w formach pomocy, czy nurtach psychoterapii. Typ pomocy psychologicznej nie jest aż tak ważny, jak samo sięgnięcie po nią. W trakcie konsultacji specjalista doradzi, jak Ci najlepiej pomóc. Może to być wsparcie psychologiczne, interwencja kryzysowa, psychoterapia lub skorzystanie z usług innych specjalistów, np. lekarz psychiatra, seksuolog.
Dobry psycholog - jakie powinien mieć cechy?
Dobry psycholog jest profesjonalny, skuteczny, przestrzega zasad etyki zawodowej. Nie ocenia, jest cierpliwy, uważny na potrzeby pacjenta. Dba o zachowanie tajemnicy zawodowej i komfort pacjentów podczas spotkań – w jego obecności czujesz się akceptowany, zrozumiany i bezpieczny.
Psycholog, psychoterapeuta czy psychiatra?
Specjaliści oferują różne usługi i metody leczenia. Psycholog prowadzi konsultacje i zajmuje się diagnozą i doraźną pomocą – wsparciem psychologicznym i interwencją kryzysową. Psycholog dziecięcy pomoże rodzicom lepiej zrozumieć swoje dzieci i dowiedzieć się więcej na temat ewentualnego zaburzenia. Psychoterapeuta prowadzi psychoterapię, podczas której leczy zaburzenia psychiczne, pomaga w przypadku trudności emocjonalnych i wspiera swoich pacjentów w rozwoju. Psychiatra jest lekarzem, który specjalizuje się w zdrowiu psychicznym. Diagnozuje zaburzenia i dobiera odpowiednie leki. Jeśli nie masz pewności, którego specjalistę wybrać, zapraszamy na konsultacje psychologiczne – dobierzemy odpowiednią formę pomocy dla Ciebie.
Jak pokonać strach przed psychologiem?
Psycholog posiada wykształcenie i doświadczenie, które umożliwiają pomaganie w trudnych sytuacjach. Jest profesjonalistą, przestrzega zasad etyki zawodowej i stale dba o rozwój zawodowy. Psycholog dołoży wszelkich starań, żebyś czuł/a się komfortowo podczas spotkań w gabinecie, nie będzie Cię krytykował, a wszystko czym się podzielisz, jest poufne. Nie ma powodu do niepokoju.
Co psycholog o mnie pomyśli?
Psycholog wykonuje zawód społecznego zaufania – ma profesjonalne przygotowanie, dba o przestrzeganie etyki zawodowej, nie doświadczysz w jego gabinecie oceny ani krytyki. Specjalista jest zaangażowany i wrażliwy na Twoje potrzeby. Zadba o to, by spotkania przebiegały w atmosferze zrozumienia i akceptacji. Jak lekarz jest nastawiony na zdiagnozowanie problemu, dobranie odpowiedniej formy pomocy i stworzenie Tobie bezpiecznych warunków do rozmowy.
Czy warto iść do psychologa?
Psycholog jest specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego, a korzystanie z jego usług ma na celu Tobie pomóc. Nie jest związany z Tobą emocjonalnie, może obiektywnie spojrzeć na trudności swojego pacjenta. Razem uzyskacie nowe spojrzenie na problemy. Przyjście na konsultację to wyraz odwagi i dbania o siebie. Dzięki regularnym spotkaniom możesz rozwiązać swoje problemy, wyleczyć się z zaburzeń psychicznych, podwyższyć swoją samoocenę, poprawić relacje z bliskimi, podnieść jakość życia.