Konsultacje psychologiczne – czemu służą?

Życie nie toczy się tak, jak powinno, ale jest takie jak jest. Sposób w jaki sobie z tym radzisz, stanowi całą różnicę.

Virginia Satir

Jeśli zdecydujesz się na pierwszą wizytę u psychologa, to najpierw zostaniesz zapisany na konsultacje. Mogą obejmować od jednego do trzech spotkań, które trwają po zwykle około 50 minut. Dopiero po ich zakończeniu specjalista określi, czy będzie potrzebna dalsza pomoc, a jeśli tak to jakiego rodzaju.

Kiedy warto zgłosić się na konsultacje psychologiczne?

Jeśli doświadczasz kryzysu, ciągłego stresu, zaburzeń psychicznych lub innych trudności, z którymi nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie i jednocześnie osoby z Twojego otoczenia nie są w stanie Ci pomóc, to warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Nie jesteś skazany na osamotnienie i pogarszanie się Twojego stanu. Na szczęście w dzisiejszych czasach mamy dostęp do psychologów, którzy są przeszkoleni w udzielaniu pomocy. Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie wsparcia, to nasi terapeuci mogą Ci pomóc.

Niestety wiele osób wstydzi się przyjść na wizytę, co nie pomaga rozwiązać problemów i zwykle prowadzi do pogorszenia sytuacji. Pamiętaj, że psycholog nie będzie Cię oceniał, chce po prostu pomóc. Zadba też o Twój komfort i bezpieczeństwo podczas spotkań – będzie się odnosił do Ciebie z szacunkiem, dotrzyma tajemnicy zawodowej. Potraktuj to jak wizytę u lekarza. Kiedy chorujesz to naturalne, że szukasz profesjonalnej pomocy. Tak samo jest kiedy Twoja psychika niedomaga.

Więcej o przełamywaniu strachu przeczytasz w artykule: „Boję się iść do psychologa” – jak pokonać strach i sięgnąć po pomoc?

Czemu służą konsultacje psychologiczne?

Spotkania ze specjalistą mają kilka celów. Pierwszym z nich jest rozeznanie Twojej obecnej sytuacji życiowej, identyfikacji problemów i ich wpływu na Twoje życie. Czasami możesz mieć problem z określeniem źródła czy natury Twoich trudności. Nie martw się, w takiej sytuacji specjalista poprzez odpowiednie pytania pomoże Ci to określić.

Następnie osoba prowadząca konsultacje postawi diagnozę oraz stworzy plan pomocy. Zaproponuje Ci terapię, wsparcie psychologiczne, interwencję kryzysową lub konsultację z lekarzem (psychiatrą, endokrynologiem lub neurologiem).

W niektórych przypadkach warto jednocześnie korzystać z pomocy medycznej i psychologicznej. Zdarza się również, że konsultacje psychologiczne wystarczą do rozwiązania problemu (np. zaprzestanie picia alkoholu po udzieleniu przez specjalistę informacji o wpływie tej substancji na zdrowie i ryzyku rozwoju uzależnienia).

Jak przebiega pierwsza wizyta?

W trakcie konsultacji psycholog kieruje rozmową, zadaje odpowiednie pytania, podsumowuje zebrane informacje. Dodatkowo może wykorzystać profesjonalne narzędzia - testy psychologiczne, kwestionariusze. Dzięki nim zbada różne funkcje psychiczne lub objawy, np. inteligencję, koncentrację i pamięć, osobowość, poziom nasilenia objawów depresji. Opisane procedury pomogą w postawieniu diagnozy i dobraniu odpowiedniej formy pomocy dla Ciebie.

Jeśli zastanawiasz się o co będzie pytał psycholog w trakcie początkowych spotkań, to szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule Pierwsza wizyta u psychologa – o co pyta i jak się przygotować?. Ogólnie można powiedzieć, że będą one dotyczyły obecnej sytuacji życiowej, objawów (czasu trwania, nasilenia w ciągu doby) i ich wpływu na Twoją pracę i relacje. Istotne może być też zebranie wywiadu rozwojowego, który dotyczy przebiegu dzieciństwa i okresu dorastania, edukacji, relacji rodzinnych oraz z rówieśnikami.

Podsumowanie

Przed przyjściem do specjalisty zastanów się jakie masz oczekiwania wobec niego. Co chciałbyś osiągnąć? Co miałoby się zmienić? Po jakich zachowaniach poznasz zmianę? Co najbardziej przyczynia się do tego, że szukasz pomocy psychologa?

Pamiętaj też, że jako osoba szukająca pomocy, możesz zadawać pytania i wyrażać swoje wątpliwości. Nie wstydź się korzystać z tej opcji. Im więcej czasu poświęcisz na zastanowienie się, czego potrzebujesz i będziesz o tym mówić otwarcie, tym bardziej zrozumiałe będzie dla Ciebie, co i dlaczego proponuje psycholog. Będziesz też rozumieć poszczególne kroki potrzebne do zmiany, co wpływa również na skuteczność pomocy. To ważne, gdyż zmiana zależy głównie od Ciebie. Psycholog odpowiada za diagnozę, udzielanie wsparcia oraz dobór technik pomocy, ale bez Twojego zaangażowania to się nie uda - stanowicie drużynę.