Czym zajmuje się psychiatra?
Psychiatra to lekarz medycyny, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób oraz zaburzeń psychicznych. Udziela porad dla rodzin pacjentów, edukuje o problemach psychicznych, farmakoterapii. Dobierze odpowiedni dla Ciebie nurt psychoterapii i metody leczenia. Psychiatra, w odróżnieniu od psychologa, może wypisywać recepty, zwolnienia i skierowania do szpitala psychiatrycznego lub oddziału odwykowego. Do lekarza psychiatry skieruje Cię psycholog, psychoterapeuta, lekarz pierwszego kontaktu lub możesz się do niego zapisać samodzielnie. Jeśli lekarz psychiatra nie ma ukończonej szkoły psychoterapii, nie ma on kwalifikacji do prowadzenia psychoterapii.
Konsultacje psychiatryczne
Pierwsze wizyty u psychiatry mają na celu zebranie wywiadu – informacji o objawach i historii problemu, co umożliwia postawienie diagnozy i zdecydowanie o dalszym przebiegu leczenia. Wizyta u lekarza psychiatry przypomina inne konsultacje medyczne.
Leczenie psychiatryczne
Psychiatra dobierze odpowiednie leki – tzw. farmakoterapia i udzieli wsparcia. Równocześnie można stosować psychoterapię, co przyspiesza powrót do zdrowia. Czasami trzeba poczekać z rozpoczęciem terapii aż twój stan polepszy się po przyjęciu leków.
psychiatra wrocław Kiedy skorzystać z pomocy psychiatry?
Do lekarza psychiatry z reguły zgłaszają się osoby cierpiące na depresję, zaburzenia odżywiania, pamięci, lękowe (nerwice), psychozy, uzależnienia, chorobę afektywną dwubiegunową lub zmagające się z kryzysową sytuacją. Jeśli masz myśli samobójcze, niezwłocznie udaj się do psychiatry. Podobnie, nie zwlekaj z wizytą u lekarza, jeśli doświadczasz silnego lęku lub masz poczucie prześladowania i wrogiego nastawienia otoczenia. Umówienie się na wizytę to pierwszy krok do poprawy Twojego stanu – to akt odwagi i dbania o siebie. Farmakoterapia przynosi pozytywne skutki, które dotyczą zmniejszenia nasilenia objawów i poprawy jakości życia.
gabinet psychiatryczny Jak przebiega wizyta u psychiatry?
Czas trwania wizyty: od 15 do 50 minut
Wokół wizyty u psychiatry narosło wiele mitów. W rzeczywistości jest to po prostu konsultacja z lekarzem. Podczas pierwszej wizyty, która może trwać dłużej niż kolejne, psychiatrzy pytają o stan pacjentów, występowanie i przebieg innych chorób, sytuację rodzinną, zawodową i relacje z otoczeniem. Zadając odpowiednie pytania, specjaliści gromadzą jak najwięcej informacji o objawach pacjenta i oceniają stopień ich nasilenia. Na koniec stawiają diagnozę. Następnie zaproponują odpowiednią metodę leczenia zaburzenia, może być to leczenie farmakologiczne, skierowanie do innych specjalistów, np. psycholog, psychoterapeuta, seksuolog lub połączenie obu form pomocy.
Poznaj naszych psychiatrów
Stanowimy zespół doświadczonych specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego.
Najczęściej zadawane pytania
Rozwiej wątpliwości dotyczące formy i przebiegu pomocy psychiatrycznej.
Psycholog czy psychiatra?
Przewlekły stres, apatia, obniżony nastrój, problemy emocjonalne czy kryzys wywołany trudnym zdarzeniem – w tych przypadkach zgłoś się do psychologa. Specjalista psychiatra będzie pomocny w sytuacji cięższych zaburzeń psychicznych, które uniemożliwiają Tobie lub komuś w Twoim otoczeniu normalne funkcjonowanie, np. psychozy, choroba afektywna dwubiegunowa, ciężka depresja. Jeśli nie wiesz, po jaki typ pomocy sięgnąć, umów się na konsultację psychologiczną. Nasz specjalista doradzi Ci odpowiednią formę pomocy.
Dobry psychiatra - jakie powinien mieć cechy?
Pożądanymi cechami psychiatry jest profesjonalizm, dociekliwość, uważność i empatia w stosunku do pacjenta. Dobry psychiatra ma wiedzę oraz wysokie zdolności interpersonalne – potrafi wytłumaczyć przebieg choroby, kolejne etapy leczenia zaburzenia, a także rozwiać wątpliwości pacjenta i jego rodziny. Warto zwrócić uwagę, czy specjalista posiada inne kwalifikacje, np. ukończoną szkołę psychoterapii i czy rozwija swoje kompetencje.
Czy psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie?
Tak. Psychiatra jest lekarzem medycyny, który ukończył specjalizację z psychiatrii, dlatego może wypisywać recepty, skierowania, a także zwolnienia lekarskie. Należy dodać, że psychiatrzy, w odróżnieniu od innych lekarzy, mogą wystawić zaświadczenie lekarskie na okres wcześniejszy niż 3 dni poprzedzające dzień badania w razie stwierdzenia lub podejrzenia zaburzeń psychicznych ograniczających zdolność pacjenta do rzeczowej oceny własnego postępowania.
Jak pokonać strach przed wizytą u psychiatry?
Wizyta u lekarza psychiatry nie jest powodem do wstydu. Jest to akt odwagi i dbania o siebie. Przyjście na wizytę nie wiąże się też z przebywaniem na oddziale psychiatrycznym. Hospitalizacja następuje tylko wtedy, gdy zagrożone jest Twoje życie i zdrowie lub osób z Twojego otoczenia. Może być też wskazana jeśli doświadczasz dużego nasilenia objawów, które uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie. W takim przypadku lekarz zaproponuje Ci leczenie w szpitalu, ale to Ty podejmujesz decyzję, czy z niego skorzystasz.
Jak przygotować się na pierwszą wizytę?
Zanim odwiedzisz gabinet lekarza psychiatry odszukaj dokumentację medyczną z wcześniejszego leczenia: epikryzy, wyniki badań, zaświadczenia lekarskie, informacje o zażywanych lekach psychiatrycznych (aktualnie i w przeszłości) oraz internistycznych. Następnie zabierz odnalezione dokumenty ze sobą na wizytę. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub własne obserwacje dotyczące swoich problemów spróbuj spisać je na kartce. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz podczas konsultacji u specjalisty.