„Boję się iść do psychologa” – jak pokonać strach i sięgnąć po pomoc?

Strach przed pójściem do psychologa towarzyszy wszystkim. Jak pokonać lęk przed pierwszą wizytą i zacząć realne zmiany w swoim życiu? Poznaj, zrozum i rozwiej swoje obawy, aby sięgnąć po skuteczną pomoc i żyć pełnią życia. W naszym centrum pracują specjaliści, którzy pomogą Ci poczuć się komfortowo na konsultacji.

"Boję się iść do psychologa" - dlaczego tak czuję?

Lęk przed pójściem do psychologa jest powszechnym odczuciem, które występuje zwłaszcza przed pierwszą wizytą. Naturalnym krokiem w kierunku pokonania obaw i oporu jest zrozumienie ich źródeł. Strach przed psychologiem ma kilka podstawowych powodów.

Przede wszystkim, jak w przypadku każdego nowego doświadczenia, pierwsze spotkanie z psychologiem wywołuje obawy, ponieważ nie znamy jego przebiegu i jest on nieznaną osobą. Nie mając podobnego doświadczenia w przeszłości, nie wiemy, czego się spodziewać, kogo spotkamy, co trzeba będzie robić. Podobnie jest z wizytą u lekarza czy ważnymi spotkaniami.

Niektórzy obawiają się, że na terapii będą tylko obwiniać rodziców. Jednocześnie jest to błędne przekonanie. Nie chodzi o szukanie winnych, tylko zrozumienie siebie w kontekście historii całego życia. Dobrze prowadzone leczenie spowoduje, że będziesz mieć większą świadomość w jaki sposób Twoje dzieciństwo wpłynęło na obecne problemy. Jest to też okazja żeby przepracować poczucie krzywdy. Potem skupisz się bardziej na teraźniejszości i przyszłości - ważnych dla Ciebie wartościach, celach i odpowiadających im konkretnych działaniach, które umożliwią zapobieganie nawrotom Twoich problemów i poprawę jakości życia.

Inną, często występującą obawą jest stanie się uzależnionym od pomocy psychologicznej. Kompetentny specjalista zdaje sobie sprawę z takiego ryzyka. Jednocześnie zna metody, by temu przeciwdziałać. Określi dokładnie problemy, cele oraz czas trwania Waszego kontaktu. Będzie wzmacniał Twoje zasoby i zachęcał do opierania się na nich w przezwyciężaniu obecnych trudności. Dzięki temu wzmocni Twoją autonomię i poczucie sprawstwa.

Warto zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć się swoim obawom. Następnie trzeba je skonfrontować z faktami oraz okazać sobie współczucie. Jest to pierwszy krok do poradzenia sobie z lękiem i wymówkami, które opóźniają zwrócenie się po potrzebną i skuteczną pomoc.

Typowe powody, by NIE iść do psychologa

"Nie chcę tego przeżywać"

Mimo bólu i dyskomfortu w życiu, wiele osób rezygnuje z kontaktu z psychologiem, ponieważ obawia się silnych uczuć i tzw. "grzebania w przeszłości". Owszem, praca nad własnymi problemami wymaga odwagi, tolerowania nieprzyjemnych emocji i wytrwałości. Jednak gabinet psychologiczny to właśnie to miejsce, gdzie znajdziesz wsparcie w przeżyciu nawet najgorszych doświadczeń. Unikanie konfrontacji z trudnymi przeżyciami i problemami nie rozwiązuje ich. Poza tym analizowanie wpływu dzieciństwa na obecne funkcjonowanie jest tylko częścią terapii.

Psycholog oferuje profesjonalną pomoc dzięki odbytym studiom, dodatkowym szkoleniom, stażom oraz wielu latom praktyki. Możesz zaufać, że przeprowadzi Cię i pomoże w przepracowaniu trapiących Cię problemów.

"Wstydzę się o tym mówić"

W rozmowie z psychologiem jest inaczej niż w innych relacjach, nawet z najlepszym przyjacielem. Psycholog to profesjonalista, którego zadaniem jest zrozumieć Twój świat i udzielić pomocy. Jest przygotowany do rozmowy na każdy, nawet najbardziej wrażliwy, trudny czy wstydliwy temat.

Jako osoba zupełnie z zewnątrz, nie ocenia, nie poucza, nie krytykuje. Przeciwnie, pomoże Ci stawić czoła takim odczuciom jak wstyd i poczucie winy. W końcu mówienie o problemach stanie się dla Ciebie naturalne.

"Boję się zmian"

Pójście do psychologa jest zawsze poprzedzone licznymi próbami rozwiązania problemów samemu. Często jesteś już tym zmęczony(-a) i brak Ci nadziei na poprawę sytuacji. Jednak bez chęci zmiany w sobie, nawet najbardziej skuteczny specjalista nie pomoże.

Pomoc psychologiczna jest oparta przede wszystkim na zaangażowaniu ze strony pacjenta. Zmiany są trudne i wymagają wysiłku na co dzień. Wywołują strach, czy warto, czy podołam, oraz pytanie, czy w ogóle zmiany na lepsze są możliwe. Psycholog jest świadomy wszystkich tych obaw i pomoże Ci stopniowo dojść do zmian, których chcesz, oferując wsparcie w całym procesie.

"A co jeśli jestem chory lub nienormalny?"

Częstym powodem odkładania wizyty u psychologa pomimo dolegliwości jest strach przed diagnozą. Może mieć to postać wyobrażenia, w którym psycholog mówi Ci, że jesteś nienormalny i wymagasz leczenia. W rzeczywistości to tak nie wygląda.

Diagnoza psychologiczna to nie wyrok ani oznaka porażki, słabości czy nienormalności. Uzyskanie pomocy wymaga jednak nazwania problemu. Psycholog nie tylko pomoże Ci zrozumieć i nazwać Twój stan, ale co najważniejsze, wskaże potencjalne rozwiązania. Jest to najlepsza droga, aby pomóc sobie i wrócić do równowagi.

Warto też podkreślić, że nawet jeśli psycholog zdiagnozuje u Ciebie zaburzenia psychiczne to nie znaczy, że jesteś nienormalny(-a). To po prostu problem wymagający leczenia. Kluczowa jest zmiana sposobu myślenia oparta na współczesnej wiedzy psychologicznej.

Trudności są częścią życia. Nie ma osób, które nie doświadczają ich w swoim życiu, a u niektórych osób manifestują się one jako zaburzenia psychiczne. Niczym nie różni się od sytuacji, gdy nasze ciało choruje.

Każdy choć raz w życiu był przeziębiony, zdarzają się też poważniejsze problemy – choroby (np. zapalenie płuc, angina). To naturalne, że nasze ciało czasem niedomaga, podobnie może być z naszą psychiką. Wszystkie opisane powyżej trudności świadczą o potrzebie podjęcia leczenia, które w dzisiejszych czasach jest skuteczne i dość łatwo dostępne.

"Inni pomyślą, że coś ze mną nie tak"

Wariat, szalony, nienormalny, słaby – wewnętrzny krytyk podpowiada Ci, że jeśli przyznasz się do wizyt u psychologa, inni właśnie tak o Tobie pomyślą. Wynika to z głęboko zakorzenionych stereotypów myślenia o zdrowiu psychicznym jako sytuacji zero-jedynkowej - albo ktoś jest zdrowy albo chory.

W praktyce to rozróżnienie nie jest czarno-białe. Psychika człowieka to całe spektrum stanów emocjonalnych, których nie da się tak łatwo zaklasyfikować jako chorobę lub zdrowie. Nie ma, także jednej definicji normalności. To, co jest normą zależy od środowiska, w którym przebywamy, a także od kultury i społeczeństwa.

Warto pamiętać, że sięganie po profesjonalną pomoc psychologiczną jest oznaką dojrzałości i chęci życia w zgodzie ze sobą i innymi. Jest też okazją do pogłębiania wiedzy o sobie, podniesienia jakości życia. Wbrew stereotypom rozmowa o emocjach to pozytywny, warty podziwu przejaw odwagi, a nie odstępstwo od normy.

Ostatecznie warto też zapytać siebie, czy naprawdę wiemy, co inni o nas pomyślą. Czy masz dar czytania w ich myślach? Pewnie nie. Czy kiedykolwiek pomyślałeś(-aś), że innych może to w ogóle nie interesować? Dodatkowo w naszym kraju rośnie świadomość dotycząca problemów natury psychicznej i sposobów ich leczenia. Dzięki temu korzystanie ze wsparcia psychologicznego staje się coraz bardziej popularne i naturalne.

"Inni mają gorzej, a nie chodzą"

Większość osób trafia do psychologa lub terapeuty w momentach granicznych, kiedy już nie dają sobie rady lub przeżywają sytuacje zaburzające ich normalne funkcjonowanie, takie jak ataki paniki lub ciężkie uzależnienia. Nie warto czekać do przysłowiowego „sięgnięcia dna”.

Wizyta u psychologa lub psychoterapia może pomóc zmienić Twój sposób myślenia i zachowania, a co za tym idzie uniknąć wielu trudnych momentów. Co więcej, każdy ma inną odporność psychiczną. Nie da się w prosty sposób porównać zdrowia psychicznego, ponieważ jest to bardzo subiektywny i złożony stan.

Tylko Ty masz dostęp do swoich odczuć, więc jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy psychologa, zwróć się po nią. Nie masz wglądu w życie wewnętrzne innych ludzi, dlatego nie sposób stwierdzić, że u kogoś innego jest „gorzej” czy „lepiej”. Dlatego nie warto porównywać się tylko trzeba patrzeć swój stan psychiczny - jedyny i najlepszy wskaźnik tego, czy potrzebujesz pomocy.

Jak pokonać strach przed psychologiem?

Przede wszystkim dowiedz się, jak wygląda pierwsze spotkanie z psychologiem. Wiedza i informacja to najlepsze sposoby, aby oswoić swoje lęki, a nawet zupełnie je pokonać. Zadzwoń do wybranej poradni. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby wykonać telefon, napisz maila.

Spróbuj także porozmawiać z kimś bliskim. Wybierz osobę, której ufasz. Zdziwisz się, jak wiele osób w Twoim otoczeniu miało kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą. Jest to coraz bardziej popularna metoda pozyskiwania wsparcia w wielu problemach, od uzależnień po problemy zawodowe i w relacjach z bliskimi.

Zrób listę swoich obaw wobec spotkania z psychologiem i zastanów się, na ile są prawdziwe. Już samo wypisanie dręczących Cię wątpliwości przyniesie ulgę. Do każdej wypisanej kwestii postaraj się znaleźć myśl alternatywną, czyli potencjalne rozwiązanie lub zaprzeczenie Twojemu myśleniu. Dzięki temu prostemu ćwiczeniu, spojrzysz na swoje obawy w szerszym kontekście i szybciej pokonasz lęk przed sięgnięciem po pomoc psychologa.