Czy warto iść do psychologa?

Pierwsze spotkanie z psychologiem zwykle wiąże się z doświadczaniem stresu, wstydu i lęku. Niektóre osoby mają duży problem z zaufaniem i opowiadaniem o sobie specjaliście. Warto potraktować to jak zwykłą wizytę u lekarza. Im dokładniej opiszesz historię swojego życia i obecne trudności, tym łatwiej będzie psychologowi poznać, zrozumieć Ciebie i udzielić pomocy.

Rozwój oznacza zmianę, a zmiana łączy się z ryzykiem, wkroczeniem, ze znanego w nieznane.

Paul Young

Zdecydowanie warto przemóc się, pokonać swoje lęki i udać się na pierwsze spotkanie ze specjalistą - konsultacje psychologiczne. Jest to dla Ciebie szansa na uzyskanie profesjonalnej diagnozy, wyjaśnienia doświadczanych trudności przystępnym językiem. Na podstawie wstępnych spotkań psycholog wybierze najbardziej skuteczną formę pomocy dla Ciebie.

Profesjonalna diagnoza

Psycholog jest specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego i jego zadaniem jest udzielenie Tobie pomocy. Niektórzy na początku definiują swój problem dość ogólnie np.: "czuję się beznadziejnie". Dzięki przyjściu na konsultacje psycholog może pomóc Ci lepiej zrozumieć siebie i Twój problem. Zada Ci pytania mające na celu ustalenie od kiedy trwają objawy, czy zmieniają się w czasie i jeśli tak to od czego to zależy. To początek drogi do rozwiązania problemu pod profesjonalną opieką.

Przyjście do psychologa nie jest tym samym, co rozmowa z przyjacielem, bo ta relacje jest jednostronna, co oznacza, że tylko Ty będziesz opowiadać o swoich przeżyciach. Specjalista nie jest związany z Tobą emocjonalnie, może obiektywnie spojrzeć na Twoje trudności i dzięki temu jest mu łatwiej udzielić pomocy, do której został przeszkolony. Razem możecie uzyskać nowe spojrzenie na problem, zdystansować się od niego.

Ważne jest żeby nie obwiniać się za korzystanie z profesjonalnej pomocy i nie spostrzegać siebie jako słabej osoby, która sobie nie radzi. Przyjście na konsultację to wyraz odwagi, dbania o siebie i gotowości do zaufania innej, obcej osobie. Nie wszyscy to potrafią.

Od konsultacji do planu pomocy

Po kilku pierwszych spotkaniach, określanych jako konsultacje psychologiczne, specjalista będzie w stanie postawić diagnozę i zaproponować odpowiednią formę pomocy dla Ciebie. Może to być psychoterapia, wsparcie psychologiczne lub interwencja kryzysowa, w razie potrzeby możliwa jest też konsultacja z psychiatrą.

Diagnoza problemu w gabinecie i uzyskanie o nim rzetelnej wiedzy pomaga wyjść z poczucia osamotnienia, przytłoczenia. Może zmniejszać wstyd i poczucie winy. Korzystanie z profesjonalnej pomocy umożliwia też przezwyciężenie poczucia bezradności, budowanie poczucia sprawstwa i kontroli w swoim życiu. Psycholog pomoże Ci odkryć Twoje zasoby, przypomnieć wcześniejsze sposoby radzenia sobie z problemami, które mogą być użyteczne w obecnej sytuacji i innych, jakie możesz napotkać w przyszłości.