Czy potrzebuję pomocy psychologa? Objawy kiedy należy iść do psychologa

Wielu z nas zastanawia się, jak rozpoznać moment, kiedy warto iść do psychologa. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ nie ma uniwersalnych wskaźników, kiedy porada psychologa jest niezbędna. Każdy z nas ma inną wrażliwość i sposoby radzenia sobie z problemami. Są jednak momenty i doświadczenia w życiu, po których pytanie „Czy potrzebuję pomocy psychologa” wraca do nas coraz częściej. W tym artykule chcemy przybliżyć odczucia i objawy, które sugerują, że warto pomyśleć o konsultacji psychologicznej.

Objawy kiedy iść do psychologa

Porada psychologiczna przyda się szczególnie w sytuacjach, kiedy czujemy, że po prostu nie radzimy sobie z pewnymi problemami dotyczącymi naszych emocji czy relacji z innymi. Częstym objawem wskazującym, że warto iść do psychologa jest poczucie, że sytuacja nas przerasta. „Już nie mogę tak dalej”, „nie wiem, co robić”, „nie radzę sobie” to tylko kilka przykładów stwierdzeń, którymi często dzielą się pacjenci.

Konsultacja psychologiczna może być wskazana w sytuacjach takich jak rozpad związku, zdrada czy utrata kogoś bliskiego. Może okazać się niezbędna kiedy mamy za sobą traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, które wpływają na to, jak czujemy i zachowujemy się obecnie jako dorośli ludzie. Psycholog to odpowiednia osoba do konsultacji w przypadku doświadczania przemocy w domu oraz kłopotów w pracy. Możemy porozmawiać z nim o codziennych zmartwieniach związanych z relacjami w związku i z dziećmi.

Ludzie często boją się radości. Wmówiono nam, że za radość trzeba będzie zapłacić smutkiem, że za szczęście płacimy cierpieniem, że „musi być równowaga”. Przestajemy się radować ze strachu, że to stracimy. Boimy się zakochać, żeby potem nie przeżywać rozstania. Chyba wciąż nie rozumiemy, że szczęście to nie jest stan posiadania. Szczęście – to proces.

Inne tematy, które są często poruszane w gabinecie to np. długotrwały niepokój, odczuwanie paniki, natręctwa i obsesje, tematy tabu oraz różnego rodzaju fobie. Wbrew potocznemu myśleniu, nie jest łatwo zaskoczyć psychologa swoim problemem. Jest to profesjonalista z kompetencjami i narzędziami do rozwiązywania bardzo różnych sytuacji i problemów.

Większość z osób, które decydują się pójść do psychologa czuje, że jest w swego rodzaju kryzysie. Może towarzyszyć temu poczucie bezsilności, desperacji, przerażenia czy braku nadziei. Nikt przecież nie przychodzi do psychologa kiedy czuje się świetnie. Dlatego warto spojrzeć na decyzję o wizycie u psychologa z zupełnie innej strony. Nie jest to oznaka klęski, ale wręcz przeciwnie, moment przełamania trudnej sytuacji, niezbędny, aby sobie z nią poradzić. Jest to zupełnie racjonalna, dojrzała decyzja, która może być początkiem realnych zmian, dzięki którym będziemy wieść lepsze, bardziej satysfakcjonujące życie.

„Wstydzę się iść do psychologa”

Czy pójście do psychologa to wstyd? W naszym społeczeństwie szkoła nie uczy podstaw psychologii. Nie nabywamy umiejętności rozmawiania o emocjach i nie znamy podstawowych mechanizmów naszej psychiki. Do tego wizyta u psychologa czy psychiatry jest często tematem wstydliwym, bo w społeczeństwie pokutuje mit o tym, że porada psychologiczna oznacza chorobę psychiczną. Z tego względu wiele osób odkłada pójście do psychologa, ponieważ boi się oceny przez innych, wyśmiania i napiętnowania. Niestety działa to na niekorzyść i jedynie wydłuża czas, podczas którego cierpimy i męczymy się z własnymi emocjami.

Pójście do psychologa nie jest oznaką ani choroby psychicznej, ani powodem do wstydu czy odczuwania porażki. Czy wizyta u lekarza, kiedy czujemy się źle jest wstydliwa? Przeciwnie. Zdrowa psychika jest tak samo ważna jak zdrowie wszystkich innych organów i układów w naszym organizmie. Tak jak nie lekceważymy fizycznych objawów choroby czy bólu, nie powinniśmy lekceważyć problemów natury psychologicznej.

Skorzystanie z porady psychologa to krok w kierunku pogłębionego zrozumienia siebie i swoich relacji, a w konsekwencji nabycia nowych umiejętności pomocy sobie, które zostaną z nami na całe życie. Oczekiwanie, że problemy miną samoczynnie jest pozornym rozwiązaniem, a właściwie udawaniem, że nic się nie dzieje. Na dłuższą metę nie przyniesie nam to ani ulgi, ani poprawy samopoczucia. Może niestety spowodować nawarstwianie się problemów psychicznych.

Czy pójście do psychologa to oznaka słabości?

Żyjemy w czasach, w których promuje się sukces, przebojowość i doskonałość. Medialne wzorce tego, jak powinno wyglądać udane życie rzadko kiedy jednak pokrywają się z tym, jak realnie je przeżywamy. Odczuwanie smutku, złości czy niepokoju, choć w pewien sposób pominięte i wyparte z kultury popularnej, jest naturalne i dotyczy każdego z nas. Zdecydowanie nie są to oznaki słabości czy nienormalności, o które należy się obwiniać. Kiedy jednak takie odczucia dominują przez dłuższy czas i sprawiają, że czujemy się coraz gorzej i tracimy poczucie, że jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić, należy zgłosić się do specjalisty. Konsultacja psychologiczna to sposób na stawienie czoła własnym problemom, przejaw odwagi i dojrzałości.

Jeśli myśl o potrzebie pójścia do psychologa towarzyszy Ci od dłuższego czasu i jawi się jako potencjalny sposób poprawy samopoczucia, jest to z pewnością znak, że jesteś gotowy/a na poradę psychologiczną. O ile każdy z nas jest wyjątkowy, wszyscy mamy jakieś problemy i zmartwienia. Nie musisz zmagać się z nimi sam/a, zasięgnij porady specjalisty.