Jak wyjść z depresji?

Dla człowieka siedzącego pod szklanym kloszem, znieczulonego na wszystko, zatrzymanego w rozwoju jak embrion w spirytusie, całe życie jest jednym wielkim, złym snem.

Sylvia Plath

Będąc w depresji możesz odczuwać smutek, poczucie winy, melancholię, często pojawiają się również myśli samobójcze i poczucie beznadziei. Wszystko staje się szare i ponure jakbyś patrzył na świat przez okulary o przyciemnionych szkłach, co uniemożliwia czerpanie radości z życia. Nie bez powodu Churchill, który cierpiał na depresję opisywał ten stan jako ,,czarnego psa”. Jeśli poszukujesz skutecznego leczenia, to nasi terapeuci mogą Ci pomóc.

Gdyby dać się wypowiedzieć osobom cierpiącym na depresję, to można usłyszeć następujące stwierdzenia:

Często było tak, że cały dzień nigdzie nie wychodziłam. Cały dzień patrzyłam w sufit w moim pokoju. Dominujące było poczucie bezsensu i brak energii do robienia czegokolwiek. Nie chciało mi się umyć, wstać w łóżka. Nie widziałam w tym sensu.

Budziłam się, z trudem wstawałam. Każda decyzja była trudna do podjęcia. Co zjem? Czy wyjść z domu? Czym się potem zająć? Proste decyzje stały się wyzwaniami nie do pokonania. Czułam jakby moje ciało było skamieniałe. Siedziałam w domu, łzy płynęły same i nie wiedziałam w sumie dlaczego.

Często miałam myśli samobójcze, godzinami rozmyślałam jak skończyć swoje męki. Zastanawiałam się, czy jeśli skończę ze sobą to nie lepiej też zabić moje dziecko, żeby nie cierpiało potem. Wybór między złem a jeszcze większym złem. Uratował mnie przyjaciel. Nazwał problem, porozmawiał ze mną i zaprowadził do psychiatry. Przez jakiś czas nawet zamieszkał ze mną. To ni znaczy, że od razu wszystko się polepszyło, ale to poczucie, że nie jestem sama i nadzieja, którą dał mi przyjaciel i psychiatra wystarczyły jako paliwo na początek.

Terapia poznawczo - behawioralna i farmakoterapia

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Wpływa na relacje z innymi, sposób myślenia i odczuwania oraz funkcjonowanie naszego organizmu. Na szczęście istnieją już skuteczne metody pomagania. Terapia poznawczo-behawioralna ma udowodnioną naukowo skuteczność w leczeniu depresji.

W naszym centrum uzyskasz profesjonalną pomoc psychoterapeutyczną oraz psychiatryczną (jeśli będzie taka potrzeba). Czasami łączenie psychoterapii i leczenia lekami (farmakoterapii) daje najlepsze efekty. Żeby to ocenić konieczna będzie przeprowadzenie diagnostyki i zebranie wywiadu dotyczącego Twoich problemów. Na tej podstawie będzie można ustalić plan leczenia oraz dokonać wyboru najlepszej metody leczenia dla Ciebie.

Literatura:

  1. Alford, B. A., Beck, A. T., (2005). Terapia poznawcza jako teoria integrująca psychoterapię. Kraków: WUJ.
  2. Burns, D. (2010). Radość życia czyli jak zwyciężyć depresję. Poznań: Zysk i S – ka.
  3. Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Badawcze kryteria diagnostyczne (2007). Kraków-Warszawa: Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne "Vesalius", Instytut Psychiatrii i Neurologii.
  4. Padesky, Ch.A., Greenberger, D. (2004). Umysł ponad nastrojem. Podręcznik terapeuty. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  5. Popiel, A., Pragłowska, E. (2008). Psychoterapia poznawczo-behawioralna. Teoria i praktyka. Warszawa: Wydawnictwo Paradygmat.