Kiedy warto iść na terapię?

Często padają pytania "kiedy rozpocząć psychoterapię?" albo "w czym psychoterapia może mi pomóc?". Odpowiedzi zawarte w tym artykule pomogą Ci podjąć decyzję o skorzystaniu z pomocy psychoterapeuty i rozpoczęciu pracy nad sobą. Dowiesz się również, co możesz zyskać dzięki temu.

Leczenie zaburzeń psychicznych

Najogólniej można powiedzieć, że psychoterapia jest potrzebna, gdy nasilenie Twoich objawów lub problemów negatywnie wpływa na funkcjonowanie w pracy oraz w relacjach (wycofujesz się albo oczekujesz nadmiernej opieki), obniża Twoją jakość życia i powoduje cierpienie a dotychczasowe strategie radzenia sobie nie dają efektu albo pogłębiają problemy, np. pijesz alkohol, unikasz przeżywania emocji, przepracowujesz się, drastycznie ograniczasz sen. Jeśli zastanawiasz się, czy terapia może Ci pomóc, to rozważ opcję rozmowy ze specjalistą i umów się na pierwszą wizytę.

Możesz też nie mieć wsparcia ze strony bliskich albo jest ono nieadekwatne do Twoich potrzeb. Jeśli natomiast czujesz przymus, by radzić sobie samodzielnie niezależnie od swojego stanu, wtedy warto sprawdzić jak ocenia sytuację Twoje otoczenie. Mogą niepokoić się o Ciebie, mówić wprost, że coś jest nie tak, co może być sygnałem do udania się na konsultację psychologiczną.

Niska samoocena, stres i kryzysy

Możesz też szukać pomocy w związku z niską samooceną. Objawia się to poczuciem bycia gorszym, brzydkim, głupszym, niekompetentnym albo niewartym miłości. Niska samoocena sprzyja wycofaniu społecznemu, funkcjonowaniu w pracy poniżej swoich możliwości, ograniczeniu podejmowanie wyzwań.

Część osób przychodzi do gabinetu, bo nie radzą sobie ze stresem, doświadczają nieprzyjemnych objawów z ciała, np. napięcia, bólu, uczucia pieczenia lub drętwienia, dolegliwości z układu pokarmowego i oddechowego. Innym objawem będzie doświadczanie wybuchów złości, które prowadzą do konfliktów z otoczeniem.

Kolejne doświadczenia, które skłaniają do umówienia się na konsultację to kryzysy i zmiany życiowe. Najczęściej obejmują: przeprowadzkę do innego kraju, lęk przed zmianą pracy, przemoc albo uzależnienie, narodziny dziecka, rozstanie, chorobę albo śmierć bliskiej osoby.

Samorozwój

Terapia może służyć wspieraniu samorozwoju. Ten cel może dotyczyć potrzeby lepszego poznania siebie, poprawy jakości swojego życia, np. zrozumienia co sprawia, że cyklicznie wchodzimy w przemocowe relacje albo poświęcamy się dla innych i zaniedbujemy własne potrzeby.

Własna motywacja

Warto pamiętać, że ważna jest też własna motywacja do zmiany, wygospodarowanie czasu na przychodzenia na sesje i pracę pomiędzy nimi (przemyślenie omawianych kwestii, wykonywanie różnych ćwiczeń, dzięki którym możliwe jest wprowadzenie zmian w życie). W związku z tym ważne jest byś wziął odpowiedzialność za proces zmiany.

Terapeuta będzie Cię zachęcać, towarzyszyć i wspierać w toku terapii, ale nie jest w stanie rozwiązać za Ciebie problemów czy podjąć działań. W ten sposób odbierałby Tobie poczucie mocy i możliwość kształtowania swojego życia, co byłoby szkodliwe i niezgodne z etyką zawodową. Celnie ujął to amerykański psychoterapeuta:

Pierwszym krokiem w każdej zmianie jest przyjęcie odpowiedzialności za swoje życie. Jak bowiem możemy je zmieniać, jeśli w ogóle nie czujemy się za nie odpowiedzialni?

Yalom