Czym zajmuje się seksuolog?

Z tego artykułu dowiesz się więcej o szczegółach pracy seksuologa. Opiszemy przebieg pierwszych wizyt, których celem jest zebranie wywiadu i diagnoza problemu. Następnie dowiesz się w jakich problemach pomoże Ci seksuolog oraz jak pokonać wstyd przed pierwszą wizytą. Jeśli zmagasz się problemami seksuologicznymi, to nasi terapeuci mogą Ci pomóc.

Seksuolog (psycholog, psychoterapeuta) zajmuje się pomocą w trudnościach związanych z szeroko pojętą seksualnością, cielesnością, czy płciowością. Przykładowo mogą to być problemy z orgazmem. Pracuje nad problemami o podłożu psychogennym, czyli takimi, których źródłem jest psychika. W związku z tym możesz spotkać się z praktyką kierowania przez seksuologa na dodatkowe badania u innych specjalistów (np. ginekolog, endokrynolog, urolog) celem wykluczenia chorób somatycznych i fizjologicznych źródeł zgłaszanych dolegliwości.

Jak przebiegają pierwsze wizyty?

Wiele osób zastanawia się jak przebiegają pierwsze wizyty u seksuologa. Początkowe spotkania wiążą się z przeprowadzeniem wywiadu, który służy rozpoznaniu problemu. W ramach wspomnianego wywiadu możesz oczekiwać rozmów na temat zgłaszanych trudności (np. brak orgazmu podczas stosunku, brak erekcji), Twojej seksualności i poziomu satysfakcji z tej sfery życia, inicjacji seksualnej, przekonań i przekazów związanych z seksualnością. Dodatkowo możesz spodziewać się pytań dotyczących przebiegu Twojego dzieciństwa. Wywiad kończy się ustaleniem celów, które są realizowane na dalszym etapie procesu terapeutycznego. Warto wspomnieć, że ogromne znaczenie dla sukcesu terapii i potencjalnych korzyści ma Twoja szczerość i dokładność przy udzielaniu odpowiedzi. Więcej informacji o początkowych wizytach u psychologa znajdziesz w tym artykule.

Komu pomaga seksuolog?

Specjalista w dziedzinie seksuologii ma odpowiednią wiedzę aby pomagać w zakresie różnorodnych problemów dotyczących seksualności, cielesności i płciowości. Może Ci pomóc nie tylko jeśli doświadczasz zaburzeń, ale również w innych trudnościach obniżających Twoją jakość życia. Oto przykładowe tematy, które możesz poruszyć u seksuologa:

  • brak ochoty na seks (brak pożądania) lub nadmierny popęd seksualny
  • zaburzenia erekcji
  • przedwczesny lub opóźniony wytrysk
  • brak orgazmu (problemy z orgazmem u kobiety i mężczyzny)
  • ból lub dyskomfort w trakcie penetracji (pochwica, dyspareunia)
  • zaburzenia preferencji seksualnych (parafilie)
  • nadużywanie pornografii
  • lęk przed stosunkiem
  • nałogowa masturbacja
  • problemy związane z tożsamością płciową lub orientacją
  • lęk przed coming out’em, czyli ujawnieniem własnej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej
  • brak akceptacji swojej seksualności
  • lęk przez inicjacją seksualną
  • doświadczanie rutyny w relacji seksualnej oraz chęć poprawy jakości życia seksualnego
  • trudności w zakresie otwartej rozmowy na temat seksualności z partnerem/partnerką
  • chęć poznania i zrozumienia swojej seksualności
  • trudności dotyczące seksualności dziecka np. masturbacja dziecięca
  • wszelkie tematy związane z szeroko pojętą edukacją seksualną

Wstydzę się pójść do seksuologa – jak przezwyciężyć lęk i udać się po pomoc?

Wiele osób wstydzi się wizyty u seksuologa. Temat seksualności, a szczególnie trudności z nią związanych, często łączy się z oporem, zażenowaniem, lękiem i brakiem otwartości na rozmowę. Emocje, które możesz odczuwać przed taką wizytą lub w jej trakcie są zupełnie naturalne – większość osób z pewnością preferuje zachować obszar intymności dla siebie bądź partnera/-ki. Dlatego łatwo zrozumieć, że trudności takie jak lęk przed seksem, problemy z orgazmem u mężczyzny, oziębłość, czy problemy z erekcją oraz inne dotyczące seksualności mogą blokować przed skorzystaniem z pomocy specjalisty. Warto jednak pamiętać, że w gabinecie seksuologa nie zostaniemy wyśmiani, negatywnie ocenieni, czy skrytykowani.

Należy także wspomnieć o potencjalnych korzyściach, które mogą z takiej wizyty wynikać. Sfera seksualności jest niezwykle istotnym elementem składającym się na jakość naszego życia, a ewentualne zaniedbania z nią związane, mogą przyczyniać się do wielu negatywnych konsekwencji. Przełamanie swoich lęków i uczestnictwo w terapii może być początkiem walki o swój dobrostan, a przede wszystkim zdrowie i poczucie satysfakcji z życia seksualnego. Dodatkowo w przezwyciężeniu lęku może pomóc Ci wiedza o tym jak wyglądają pierwsze spotkania z seksuologiem oraz na czym dokładnie polega terapia – odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym i powiązanych z nim artykułach.

STRONA GŁÓWNA PORADNI SEKSUOLOG WROCŁAW