Leczenie bezsenności i zaburzeń snu

Poradnia zaburzeń snu Wrocław

Pożegnaj problemy ze snem! Jeśli nie wiesz jak szybko zasnąć i jak się wyspać to przyjdź do naszej poradni leczenia zaburzeń snu i bezsenności. Skutecznie, kompleksowo i w krótkim czasie leczymy bezsenność i inne zaburzenia snu. Oferujemy we Wrocławiu terapię poznawczo-behawioralną, leki nasenne oraz techniki relaksacyjne, dzięki którym poradzisz sobie samodzielnie nawet z nawracającymi zaburzeniami snu po zakończeniu terapii. Zadbaj z nami o zdrowy sen!

Godziny pracy Centrum Harmonii

Godziny pracy

Pon. – Pt.8:00 – 21:00

Sob.8:00 – 16:00

Adres Centrum Harmonii

Wrocław

Kazimierza Wielkiego 15
pl. Wolności 11/203

Telefon do Centrum Harmonii

Umów wizytę

+48 576 243 523

Jak leczyć bezsenność?

Poznaj metody leczenia bezsenności i zaburzeń snu.

Leczenie bezsenności i innych zaburzeń snu obejmuje przyjmowanie leków nasennych oraz psychoterapię, podczas której dochodzi do identyfikacji i zmiany niepomocnych myśli i przekonań dotyczących snu, psychoedukacji na temat higieny zdrowego snu, a także na nauki relaksacji. Leki nasenne leczą jedynie objawy, a ich stosowanie jest ograniczone w czasie. Psychoterapia pozwala odkryć i zrozumieć, jakie psychologiczne podłoże mają problemy ze snem. W odróżnieniu od leczenia objawowego, psychoterapia leczy przyczyny oraz procesy podtrzymujące zaburzenia snu, dzięki czemu przynosi długofalowe, trwałe efekty. W trakcie terapii poznawczo-behawioralnej nauczysz się sposobów na trudności z zasypianiem i zapobiegania nawrotom zaburzeń snu.

Leczenie zaburzeń snu Wrocław - Tabletki na sen

leczenie zaburzeń snu Tabletki na sen

Osoby cierpiące na bezsenność często wybierają leki nasenne jako metodę walki z problemem. Jest to droga na skróty, ponieważ tabletki nasenne nie leczą bezsenności, lecz jedynie łagodzą jej objawy. Niektóre leki na bezsenność (np. benzodiazepiny), jeśli są przyjmowane zbyt długo i w nieprawidłowych dawkach, mogą prowadzić do uzależnienia. Dodatkowo z czasem organizm przyzwyczaja się do leków nasennych i uodparnia na ich działanie. Bezpieczniejsza alternatywą są leki przeciwdepresyjne, które są również wykorzystywane w leczeniu bezsenności i nie prowadzą do uzależnienia. Pamiętaj, że leki przeciwdepresyjne należy przyjmować tylko po konsultacji z psychiatrą. Jeśli problemy ze snem nie są bardzo nasilone to niektórym osobom mogą pomóc preparaty oparte o naturalne składniki, które można kupić w aptece bez recepty. Ich działanie jest znacznie słabsze, nie prowadzi również do uzależnienia.

leczenie bezsenności Terapia poznawczo-behawioralna w leczeniu bezsenności

Terapia poznawczo-behawioralna jest główną metodą leczenia bezsenności o wysokiej skuteczności potwierdzonej w wynikach badań. Może być stosowana równocześnie z lekami nasennymi lub jako odrębna metoda leczenia zaburzeń snu. Polega ona na spotkaniach z terapeutą, podczas których identyfikujesz powody swojej bezsenności, weryfikujesz błędne przekonania na temat snu oraz uczysz się nowych zachowań wpływających na jakość snu. Główną zaletą terapii poznawczo behawioralnej jest indywidualny charakter oraz potwierdzone badaniami zapobieganie nawrotom bezsenności. Kiedy zaburzenia snu wynikają z innych zaburzeń psychicznych, np. depresji, konieczne staje się stosowanie terapii poznawczo-behawioralnej w procesie leczenia.

Leczenie bezsenności Wrocław - Psychoterapia

Sposoby na bezsenność

Jak zasnąć kiedy sen nie przychodzi naturalnie?

Badania wskazują kilka metod na zredukowanie problemów ze snem. Do podstawowych sposobów na zaburzenia snu należą: regularna aktywność fizyczna, higiena snu oraz stosowanie technik relaksacyjnych. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego nie możesz w nocy spać, zwróć się do specjalisty, który doradzi właściwe dla Ciebie skuteczne sposoby na bezsenność.

Poradnia zaburzeń snu Wrocław - Techniki relaksacyjne

poradnia zaburzeń snu Techniki relaksacyjne

Nauka technik relaksacyjnych jest jednym z elementów leczenia zaburzeń snu. Relaksacja przed snem ma za zadanie odprężyć i wyciszyć przed położeniem się do łóżka. Najpopularniejszą techniką jest progresywna relaksacja mięśni, która polega na napinaniu i rozluźnianiu grup mięśni. Prawidłowego wykonywania relaksacji nauczysz się pod opieką psychologa lub terapeuty. Techniki relaksacyjne pozwalają na redukcję napięcia, a co za tym idzie zmniejszają poziom pobudzenia, lęku i ułatwiają spokojny sen.

poradnia zaburzeń snu Higiena snu

Higiena zdrowego snu to po prostu ABC dbania o dobry sen. Składa się z kilku podstawowych zasad, których regularne stosowanie poprawia jakość snu i pomaga wyleczyć bezsenność u 70-80% osób cierpiących długotrwale na ten problem. Podstawy higieny snu obejmują powstrzymanie się od drzemek w ciągu dnia, abstynencję od kofeiny i alkoholu przed snem oraz zapewnienie ciszy i komfortu w sypialni (używanie telefonu oraz oglądanie telewizji jest wbrew zasadom higieny snu). Rekomenduje się także wstawanie i kładzenie się na spoczynek o regularnych porach oraz powstrzymywanie się od leżenia w łóżku kiedy sen nie przychodzi.

Poradnia zaburzeń snu Wrocław - Higiena snu

Najczęściej zadawane pytania

Rozwiej wątpliwości dotyczące bezsenności i metody leczenia.

Przyczyny bezsenności mają wieloraki charakter. Najczęstszym powodem zaburzeń snu jest stres, choroby somatyczne, praca zmianowa, nieprzestrzeganie zasad higieny snu. Do innych przyczyn bezsenności zaliczamy brak aktywności fizycznej, zaburzenia psychiczne, np. depresję, zaburzenia lękowe, uzależnienia od substancji psychoaktywnych oraz choroby, które wiążą się z przewlekłym bólem. Znacznie rzadziej występują tzw. pierwotne przyczyny bezsenności, nie powiązane z innymi chorobami i zaburzeniami psychicznymi. Dopiero prawidłowa diagnoza zaburzenia i jego źródeł pozwala jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak leczyć bezsenność.

Bezsenność może przybrać różne formy. Bezsenność przygodna trwa kilka dni, bezsenność krótkotrwała trwa do 3 tygodni, a bezsenność przewlekła utrzymuje się powyżej 4 tygodni. Podstawowe objawy bezsenności to trudności w zasypianiu i utrzymaniu ciągłości snu, kłopoty ze snem, wczesne budzenie się oraz poczucie, że sen nie daje potrzebnego odpoczynku i regeneracji. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy co najmniej trzy razy w tygodniu przez miesiąc, mogą to być objawy bezsenności przewlekłej. Brak snu negatywnie działa na funkcjonowanie całego ciała oraz zdrowie psychiczne. Aby stwierdzić, czy cierpisz na bezsenność, umów się na konsultację psychologiczną.

Brak snu wpływa na Twoje funkcjonowanie psychiczne i fizyczne przez całą dobę. Skutki tej choroby to zmęczenie, obolałość i utrata energii, a także szereg zmian w funkcjonowaniu mózgu, takich jak obniżona koncentracja i uwaga, kłopoty z pamięcią, ogólny spadek kreatywności i zdolności przetwarzania informacji. Pacjent, którego ilość snu nie jest wystarczająca do wypoczęcia jest mniej odporny na stres oraz znacznie bardziej podatny na schorzenia związane z układem sercowo-naczyniowym, takie jak nadciśnienie tętnicze. W przypadku bezsenności może pojawić się u pacjentów także wzrost masy ciała, cukrzyca i obniżenie popędu płciowego.

Pytania o metody leczenia bezsenności i zaburzeń snu we Wrocławiu

Jak nas znaleźć?

Centrum Harmonii Wrocław

Kazimierza Wielkiego 15/15
50-077 Wrocław
I piętro

plac Wolności 11/203
50-071 Wrocław
II piętro

Chcesz umówić wizytę?